Vyrobte si laskavé čerty

 

V předvečer svátku sv. Mikuláše, přesněji řečeno 5. prosince, se na vesnicích i ve městech vyrojí nerozlučné trojice: Mikuláš, anděl a čert. Půjdou ulicemi, tu a tam zazvoní u dveří, za kterými bydlí malé děti. Jinde se zas pořádají nejrůznější mikulášské besídky. Zvlášť menší děti dovede setkání s černým chlupatým zástupcem pekla náramně vystrašit. 
 
Švestkový čert
 
 

Pokud máš mladší sourozence nebo kamarády, zkus je na setkání s rohatými maškarami trochu připravit. Přinášíme návod na výrobu čerta laskavého, ba i poněkud rozpustilého.

Možná si řekneš: copak může být vůbec čert laskavý? Vždyť některá jeho pojmenování nahánějí hrůzu: luciper, ďábel, satan. Slovo ďábel vzniklo z latinského diabolus, což je v překladu pomlouvač. V hebrejštině zní satan.

Čerti, které vidíš na fotografiích, vznikli v předvánoční dílně knihovnic v Chrudimi. A víš, co bylo nejtěžší? Uhlídat „výrobní materiál“. Tedy ani ne tak špejle a drátky, jako sušené ovoce – jablka, hrušky, švestky či fíky. Proto si raději připrav větší zásobu.

Co potřebuješ

  • sušené ovoce – meruňky, švestky, fíky, jablka
  • koření hřebíček
  • hrozinky nebo namočený hrách
  • menší jablíčko (možno využít na tělo čerta)
  • špejle
  • ohebný drátek
  • provázek (nejlépe pěkně třepivý)
  • zbytky červeného papíru

Postup

Vyber, z čeho uděláš tělo (může to být menší jablíčko nebo třeba sušený fík). A pak můžeš začít vyrábět ruce a nohy. Na špejle navlečeš sušené švestky. Parádní čertovské rohy uděláš z křížal – tak se říká sušeným jablkům či hruškám. Sušená meruňka může představovat hlavu, ale můžeš z ní udělat třeba i boty. Fantazii se meze nekladou. Inspirovat se můžeš na fotografiích.

Pak už zbývá jen drobné doplňky – koření hřebíček se náramně hodí na oči. Z červeného papíru zhotovíš dlouhý špičatý jazyk. Rozhodneš se, zda bude mít čert v ruce vidle ze špejle nebo spíš metličku z drobných suchých větviček nebo stálezelený buxus, zvaný krušpánek.

A co by to bylo za čerta, kdyby neměl pořádný řetěz. Můžeš ho navléknout na nit nebo tenký drátek. K navlékání se hodí hrozinky nebo nabobtnalý hrách.

A teď už jen zbývá čerta postavit na nohy. Na dvou se udrží jen těžko. Pomůžete mu pevnějším drátem omotaným roztřepeným provazem. Ten představuje ocas a zároveň důležitou oporu.